Flaga Rumunii – historia jej powstania
Flaga Rumunii jest jednym z najstarszych symboli narodowych tego kraju. Jej historia sięga czasów, gdy Rumunia była pod panowaniem Austrii. W 1834 roku władze austriackie nakazały używanie flagi trójkolorowej, składającej się z czerwonego, żółtego i czarnego pasa. Flaga ta miała symbolizować trzy regiony, które tworzyły wtedy Rumunię: Walachia, Moldawia i Transylwania.
W 1848 roku doszło do powstania narodowego w Rumunii. Wtedy to po raz pierwszy użyto flagi z białym orłem na czerwonym tle. Orzeł ten miał symbolizować niepodległość i suwerenność państwa rumuńskiego. Po upadku powstania narodowego w 1849 roku flaga ta została zakazana przez władze austriackie.
Znaczenie flagi Rumunii
Po odzyskaniu niepodległości w 1877 roku flaga trójkolorowa wróciła do użytku jako oficjalny symbol państwowy. Jednak już w 1881 roku została ona zastąpiona przez flagę biało-czerwoną ze srebrnym orłem. Obecnie flaga ta jest symbolem narodowym Rumunii i ma dla jej obywateli ogromne znaczenie.
Flaga biało-czerwona ma swoje symboliczne znaczenie. Biel oznacza czystość i niewinność, a czerwień symbolizuje patriotyzm i walkę o niepodległość. Srebrny orzeł to symbol suwerenności i potęgi państwa rumuńskiego.
Uroczyste świętowanie flagi
Flaga Rumunii jest ważnym elementem uroczystych obchodów Święta Niepodległości, które odbywa się 1 grudnia każdego roku. Tego dnia ludzie maszerują ulicami miast, nosząc flagi narodowe i śpiewając hymn państwowy.
W tym dniu można spotkać również ludzi, którzy noszą stroje regionalne lub tradycyjne stroje ludowe. Jest to okazja do celebrowania dumy narodowej i radosnego świętowania odzyskanej niedawno niepodległości.
Podsumowanie
Flaga Rumunii jest ważnym symbolem narodowym tego kraju. Jej historia sięga czasów panowania Austrii, a obecna forma pochodzi z 1881 roku. Flaga biało-czerwona ma swoje symboliczne znaczenie – biel oznacza czystość i niewinność, a czerwień patriotyzm i walkę o niepodległość. Srebrny orzeł to symbol suwerenności i potęgi państwa rumuńskiego.
Flaga ta jest ważnym elementem uroczystych obchodów Święta Niepodleglości, które odbywa się 1 grudnia każdego roku. Jest to okazja do celebrowania dumy narodowej i radosnego świętowania odzyskanej niedawno niepodleglości.